Arts Awards release nominees

Nominees for the upcoming second annual Penticton and District Arts Awards have been released. The awards take place on Feb. 26.



The Penticton Arts Council has released the list of nominees for the upcoming second annual Penticton and District Arts Awards.

Categories range from dance to media arts, with two new awards joining the list this year. The aboriginal arts excellence award and the aboriginal youth (19 and under) literary award have been added to the categories for this year’s awards and encompass all art forms.

Lynn Allin, executive director of the Penticton Arts Council, said the Arts Council has their feet under them now after hosting the first ever arts awards last year.

“After your first one you can learn what you can do differently and make changes and improve and so I think this one is going to be an even more wonderful event than last year,” Allin said.

She is expecting around 250 people and said the event is likely to sell out like last year.

Notable nominees include mayor Andrew Jakubeit, who is nominated for a media arts award; Dream Café owners Pierre and Debra Couture, who are nominated for the supporter of the arts award; Peach City Radio, who are also up for the supporter of the arts award; and Many Hats Theatre Company who are up for the theatre award.

The awards ceremony takes place Feb. 26 at the Shatford Centre. The reception begins at 6 p.m. with awards presentations at 7 p.m.

Those up for the lifetime achievement award will be chosen by the Arts Council board of directors.

Here’s the list featuring all 74 nominees across 13 categories.

 

Aboriginal Arts Excellence

Herman Edward

Victoria Baptiste

Billie Kruger

Levi George

Phyliss Isaac

Robin Edgar-Haworth

Aboriginal/Youth

Meilaia Big Eagle

Dance

Bahiti Belly Dance

Boundless Belly Dance

Get Bent

Even Dance

Design

Patrick Vrolyk

Jemima Whitworth

Avante Kiosks

Arts Educator

Aiden Mayes

Bethany Handfield

Ernst Schneider

Gord McLaren

Lori Grant

Maiya Robbie

Mandy Cole

Paul Crawford

Jenny Long

Cindi Tomochko

Graphic Arts

David Maccoubry

Amber Goodwin

Kristine Lee Sheperd

Nicholas Vincent (Shadowfax)

Angela Hook

Literary Arts

Ann Barton

Yasmin John-Thorpe

Media Arts

Andrew Jakubeit

Jon Pelletier

Nikos Theodosakis

Erick Thompson/Erin Trainer (ET2)

Chris Stenberg

Diguno Media

Music

Ernst Schneider

Gord McLaren

Michael Musclow

William Leggott

Carol McGibney

Yanti Rowland

Steve Jones

Leanne Nash

Supporter of the Arts

David Maccoubry

Ernst Schneider

George Traicheff

Pierre Couture

PKMF

Pierre and Debra Couture (Dream Café)

Bob Doull

Robin Edgar-Haworth

Peach City Radio

Theatre

Big Broadcast of 2014

Diane Schmidt

Many Hats Theatre Company

Penticton Chamber Theatre

Visual Arts

Jan Little

Kindrie Grove

Kristine Lee Sheperd

Liz Marshall

Patrick Vrolyk

Doug Morton Oliver

Karsten Coty-Scholl Osoyoos

Kim Russel

Jenny Long

Shannon Ford

Youth

Emily Whelan

Kehler Mackenzie Smith

Nikolas Filipovic

Haley Regan