The Canadian Sport School Hockey League held its annual award ceremony on March 10 at the South Okanagan Events Centre.
CSSHL Chairperson Andy Oakes and Co-chairperson Bill Doherty were joined by special guests Kirt Hill (Western Hockey League), David Braumberger (BDO Canada) and Andrew Jakubeit (Mayor of Penticton).
2015-16 Award Winners:
Prep Division
All-Academic Team: Mikulas Novotny, Brad Cooper, Trenton Wells, Devon Vorster, Logan Robinson, Matthew Kinash, Greg Brydon, Connor Marritt, Scott Smith, Riley Thorpe, Merek Pipes, Mike Paramchuk, Henry Rhyu
MVP: Angus Crookshank, BWC Hockey Academy
Top Goaltender: Nolan Hildebrand, Okanagan Hockey Academy White
Top Defenceman: Sean Comrie, Delta Hockey Academy
Most Sportsmanlike: Bradley Ong, BWC Hockey Academy
Freshman of the Year: Brendan Budy, Delta Hockey Academy
Varsity Division
All-Academic Team: Max Lozeman, Gonzalo Haggerman, Nick Srivastava, Adam Diotte, Dylan Hilman,
Olin Webb, Dillon Johnson, Charlie Wilkie.
MVP: Tanner Klassen, SISEC
Top Goaltender: Joel Hofer, Pursuit of Excellence
Top Defenceman: Logan Hand, Edge School
Most Sportsmanlike: Julian Chau, Banff Hockey Academy
Elite 15s Division
All-Academic Team: Ian Walker, Mackenzie Merriman, Dylan Schuett, Lucas Arbour-Neagoe, Martin Rudolf, Tristan Hewitt, Isaac Tonkin-Palmer, Cruz Goodman, Will Dow-Kenney
MVP: Brandon Machado, Edge School
Top Goaltender: Maguire Houlind, Delta Hockey Academy
Top Defenceman: Gianni Fairbrother, BWC Hockey Academy
Most Sportsmanlike: Ryan Stack, BWC Hockey Academy
Bantam Prep Division
All-Academic Team: Gabriel Suessenbacher-Fu, Riley Bodnarchuk, Cole Schwebius, Max Bulawka, Nathan Goliath and Nathan Chow
MVP: Josh Williams, Yale Hockey Academy
Top Goaltender: Boston Bilous, Delta Hockey Academy
Top Defenceman: Jackson Van de Leest, Yale Hockey Academy
Most Sportsmanlike: Arshdeep Bains, Delta Hockey Academy
Bantam Varsity Division
All-Academic Team: Brody Gagno, Lucas Lundy, Torre Undseth, Nathan Hannon, Alex Moore
MVP: Justin Sourdif, Delta Hockey Academy
Top Goaltender: Ryan Deighton, Delta Hockey Academy
Top Defenceman: Matt Cadden, Delta Hockey Academy
Most Sportsmanlike: Luke German, Edge School